Ciao Bella,
A praktikus önbizalom tippek mai témája (ha nem olvastad az előzőeket, akkor kattints IDE az állásinterjús, IDE pedig az első randis tanácsokért) a munkahelyi magabiztosságról szól, női szemszögből. Mert noha úgy vélem, nemeket nézni elég visszamaradott gondolkodás, sajnos a valóság azt mutatja, sokan először a lábad nézik (vagyis, hogy szoknya van rajtad vagy sem), aztán a tudásod, rátermettséged. Ezt a témát érintettük a heti #élőPLUSZ Facebook bejelentkezésben meghívott vendégemmel, Szabó Edittel (ITT tudod visszanézni), ami egy roppant izgalmas beszélgetést eredményezett.
Pár gondolat, hogy a szakmai rátermettség mellett hogyan tudod magabiztosan előadni (és eladni) magad a munkahelyeden:
1. Kérj és kapsz
Meggyőződésem, hogy bár hivatalosan nem kereshet kevesebbet ugyanazon pozícióban egy nő, mint egy férfi, mégis különbség mutatkozik a fizetések között és ez részben miattunk, nők miatt van. Mielőtt azonban fellázadnál, hadd magyarázzam el. Egy férfi alapjáraton is racionálisabb, kevésbé érzelmek által vezérelt akkor is, mikor megjelöli fizetés igényét. Tudja, mennyit ér, és nem fél azt elkérni. Ezzel szemben a nők gyakran félénkebbek, belemennek olyan fejbeli játszmákba, mint “mi lesz, ha telhetetlennek tűnök” vagy “mi van, ha nem kapom meg, az mennyire megalázó”. Azonban egy dolgot jegyezz meg: ha nem kérdezed meg, garantáltan NEM lesz a válasz. Mérd fel reálisan, mennyit érsz és ne félj elkérni, hiszen mindenkinek annyi az ára, amennyit megszab. Átvitten (=értékek) és szó szerint is (=fizetés).
2. Mondj NEM-et!
Mindenkinek eleget tenni úgysem tudsz, viszont magadat szétaprózni nem csak a munkádnak árt, de a lelkednek sem tesz jót. Nemet mondani kemény lecke, erről már online tréningem is volt (ha érdekel, küldj egy üzenetet Facebookon), azonban ha egy mondatban kellene összefoglalnom, miért kell néha nemet mondani a kollégáknak, ez lenne az: a másoknak mondott NEM sokszor IGEN saját magadnak. Mert akkor a rád bízott feladatra tudsz koncentrálni (mások szívességei helyett); mert akkor azt is megmutatod, hogy kötelességtudó vagy és a saját munkád a prioritás; mert egy nap neked is 24 órából áll és bármennyire is azt gondolod, ha igent mondasz arra a plusz feladatra és emiatt túlórázol, nem ettől leszel értékes és szerethető. Természetesen nem kisarkítani szeretném, a munkád végezd el, de ha valamelyik kérést úgy érzed, csak azért vállalnád el, hogy jobb színben tűnj fel és ne haragudjanak rád, állj meg egy pillanatra és mérlegelj!
3. Vállald a véleményed!
Az előző pontban taglaltak miatt, miszerint is mi nők gyakran Nutellák akarunk lenni a munkahelyünkön is (vagyis mindenki szeressen minket) és emiatt inkább nem állunk bele helyzetekbe. Társadalmilag is úgy kódoltak minket (nem csak nőket), hogy egy csoporthoz, ha úgy tetszik “hordához” tartozzunk, mint a túlélés egy záloga. Azonban attól még, hogy nem értesz egyet egy vagy több emberrel, nem kell ezt szégyellned. Nem személyes ügy, hanem munka, viselkedj ennek megfelelően. Nem kell egy ordibálós-veszekedős vihart kirobbantani, de a véleményed vállald, még ha más is, mint a többieké (pláne ha a helyzet olyan, amiben nem rossz vagy jó megoldás van, csak vélemény). Ez nem hogy levon az értékeidből, hanem épp ellenkezőleg: te leszel a “tökös” csaj, aki önazonos és kiáll magáért és a nézeteiért.
4. Vágj bele!
Előfordult már veled, hogy egy megbeszélésen a főnök egy nehéz vagy bonyolult feladatra keresett jelentkezőt és noha lamentáltál a dolgon, egy férfi kollégád csapott le rá? A férfiak kockázat toleranciája azért magasabb gyakran, mert az esetleges negatív végkimenetelt (vagyis hogy nem sikerül elvégezniük a rájuk bízott feladatot) kevésbé érzelmesen közelítik meg. Ez eredményezheti azt, hogy bátrabban elvállalnak, belevágnak egy feladatba. A kudarc kerülő mentalitás elbizonytalanít, ehelyett legközelebb gondolj arra, hogy egyrészt miért ne sikerülhetne, másrészt pedig ha mégsem, akkor ez egy lecke, nem pedig vereség. Vágj bele, ne félj a “mi van, ha” mumustól!
5. A mérleg
No nem, ami a súlyodat méri, hanem az erősségeid és gyengeségeid. Nem csak a magánéletben, de a munkában is elengedhetetlen, hogy felismerd a képességeidet, tudd, miben vagy jó és miben vagy kevésbé brillírozó. Ha ezeket tudod, könnyebben boldogulsz majd, hiszen az erősségeket lehet domborítani, a gyengeségeken pedig elkezdhetsz dolgozni. Nem megy az Excel? Akkor ne kapálózz egy bonyolult képletrendszert felhalmozó feladatnál, inkább kérj segítséget és gyakorolj. Szeretsz mások előtt prezentálni? Akkor magasba a kezed, ha ilyen jellegű feladattal áll elő a főnök és mutasd meg, mit tudsz. Az önismeret a munkádra is kihat, dolgozz ezen, dolgozz magadon!
Ha pedig úgy érzed, ennél több segítségre van szükséged, olvass, keress fel szakembereket, tájékozódj az önismeret témában és ha szeretnéd, hogy együtt dolgozzunk, keress bizalommal (info@beautywithplus.com)! Mert az önbizalom elengedhetetlen, a munkában is!