Ciao Bella,
A közösségi média adta lehetőségeknek köszönhetően a felhasználók által generált tartalom már nem függ sem TV-től, sem egyéb médiumtól. Pár kattintás s bárkinek saját TV csatornája lehet akár YouTube-on vagy a már korábban említett Periscope alkalmazáson, amit mindenképp érdemes letöltened (s ha már megvan, keress @BeautyWithPlus néven)
Ezen videók persze néha fennakadnak a rostán, a közösségi szűrőn, amennyiben sértő tartalommal bírnak. Ez történt Nicole Arbour (önjelölt komika) videójával is, ami ugyan 1-2 napra eltűnt a videómegosztó portálról, de azóta visszakerült s törtetlen népszerűségnek örvend. Közel 3 millió alkalommal kattintottunk (mert én is megnéztem) a videóra (ITT) , amiben semmi másról nincs szó, mint a kövér emberek nyílt megalázásáról. A klip tele van közhelyekkel, ám átlépi az emberség határát és nem csupán félreértelmezi, mit is jelent a pozitív testkép, de gúnyt is űz belőle. A „komika” csillogó szemekkel és eltúlzott gesztusokkal demonstrálja, hogyan taszigálja a szomszéd hájas utast a repülőgépen, de nem csak kritizál, ötletei is vannak. Szerinte a megalázás vezet a fogyáshoz, így cirkuszi majmokként a kövér embereknek a bevásárlóközpont bejáratától legtávolabbi ponton kell külön parkolót kialakítani, mondja, talán így elégetnek pár kalóriát sétálás közben. A legviccesebb persze az, hogy miközben minden létező szempontból sértegeti teltebb embertársait, kijelenti, a „fat shaming” (vagyis a telt emberek gyalázása) egy csodás mozgalom.
Mi a gond mindezzel? Nem az a baj, hogy így vélekedik, hiszen kellő intelligencia (érzelmi és lexikális tudás) hiányában megértem, hogy így reagál. Azonban közszereplőként, több milliós rajongótáborral már veszélyes egy ilyen videó, még ha csupán a népszerűség, a megosztások és a nézőszám növelése is volt a cél a provokatív címmel s videóval. Persze mások nyomorán élcelődni s a siker érdekében mindezt meglovagolni nem túl etikus, lássuk be. Mert érzelmileg labilis emberek másképp reagálnak, mint én. Bennem inkább a düh, míg egy önmaga elfogadásával küzdő, torz önképpel rendelkező másik emberben sokkal inkább a megerősítés dominál. Mert kövérnek lenni az új diszkriminációs kártya, ahogy erre utal is a videó.
Na de hogy egy valódi jelentőséggel s tartalommal bíró videót is megemlítsek, a napokban került fel ugyanúgy a videómegosztó portálra egy érdekes kísérlet (ITT) . Idaho egy zsúfolt piacán áll egy nő, bikiniben, filctollakkal a kezében, bekötött szemmel. Önmagában figyelemfelkeltő, ám ha megnézzük közelebbről a lába elé kirakott táblát, ez áll rajta: „Mindazokért állok itt, akik hozzám hasonlóan önértékelési gondokkal küzdöttek valaha is. Mert minden test értékes. Rajzolj egy szívet a testemre, ha szerinted is fontos önmagunk elfogadása”. Láttunk már bekötött szemű, ölelésre biztató videókat szerte a világból, de ez itt valami egészen más. Amy-Pence Brown levetkőzött, szó szerint s átvitten is, hisz legyünk őszinték, sokan még a strandra is félve, nyakig beburkolózva mentünk a nyáron, nem hogy egy piac közepén állnánk pőrén, kiszolgáltatottan. Ám épp így vált hitelessé szememben, nem takargatta magát, felvállalta, ő így néz ki és bizony tudja, milyen nehézségekkel jár a tükörbe nézni. S mielőtt bárki félreértené, nem a kövérség promótálása volt a cél. Önmagunk megszeretése egy több lépcsős és roppant összetett folyamat, amiben az önmagunk tisztelete, saját magunkkal való törődés (egészséges életmóddal és sporttal) vagy épp értékeink felismerése ugyanúgy fontos szerepet játszik.
Remélem ez utóbbi videó is legalább annyi megosztást kap, mint a gyűlöletkeltő másik. Mert valós tartalommal, létező problémára hívja fel a figyelmet, ami kortól és nemtől függetlenül érint szinte minden embert. Önmagunk elfogadásáért életünk különböző szakaszaiban más-más harcot kell megvívnunk. Épp ezért ha ma csak egy videót nézel meg, az a második legyen, ami elgondolkodtat, megérint és rádöbbent arra, hogy bizony érdemes másképp megközelíteni a témát. Csakis szeretettel s nem gyűlöletből! S talán eggyel több megosztás és közelebb jutunk a megoldáshoz és egyre többen felismerik, önmagunk elfogadása nem opció, hanem létszükséglet egy boldogabb élethez.